На Демидівщині вшанували жертв Сафатової долини
Щороку в останню неділю липня на Демидівщині відправляють поминальну панахиду на Сафатовій долині.
Цього разу на Долину смерті зібрались десятки небайдужих людей, щоб молитвою вшанувати пам`ять безвинно убитих, повідомляють на сайті селищної ради.
Захід розпочався поминальною панахидою, яку відслужили: настоятель Свято-Параскевської церкви села Рудка Андрій Рослюк та настоятель Свято-Миколаївської церкви села Миколаївка отець Олександр.
«До присутніх звернувся Демидівський селищний голова Сергій Радченко, який зазначив, що Сафатова долина – це те місце, з якого пишеться історія Незалежної України. Ми низько схиляємо голови в скорботі перед подвигом всіх патріотів, які віддали своє життя за Україну, та за кожного з нас, аби ми могли жити у вільній та Незалежній державі. Перед учасниками панахиди також виступив письменник та дослідник УПА Микола Руцький та активіст Володимир Прендецький. Вірші, що звучали з дитячих вуст прославляли пам’ять про героїв-повстанців, та нинішніх героїв, які гідно продовжують боронити рідну землю від російського агресора», – йдеться у повідомленні.
Сафатова долина або Долина смерті — місце поховання людей які стали жертвами від «бандитів-бандерівців» в 1944-45 роках.
У 1944-45 рр. XX ст. радянська пропаганда наголошувала — людей катували й нищили радянські спецслужби видаючи себе за «бандерівців».
Радянська влада придумувала різні способи, щоб упокорити Українців, Однією з таких технологій стала ідея створення спеціальних груп під виглядом бойовиків УПА, які мали провокувати місцеве населення. З часом створення негативного іміджу УПА — стало основним. Цей процес набув лавиноподібного характеру в середині та другій половині 1944 року.
Історик Андрій Живюк розповідає, що навіть та невелика частина документів, котрі вдалося роздобути, засвідчують масове несприйняття радянської влади як у передвоєнні, так і в перші післявоєнні роки на Західній Україні.
Письменник і краєзнавець Микола Руцький розповідає Про одного із НКВДистів — Сафата Панасюка. Чоловік розповідав, що Сафат був в УПА простим бійцем. Після Гурбівського бою з енкаведистами він став зрадником і очолив боївку ворогів. Сафат господарював на хуторі біля села Пащиха, в якому за польських часів жили заможні люди. Це було одне з націоналістичних сіл, понад 80 дворів.
За розсекреченою інформацією, станом на 1945 рік на території Західної України радянський режим створив 157 спецгруп під маскою УПА. З них лише на Рівненщині діяли майже півсотні спецзагонів.