«Поспішайки» вразливі до вірусних та бактеріальних інфекцій

19 Липня 2020, 15:26
1171

Які проблеми очікуються у недоношених малюків і яку допомогу має отримувати дитина, яка народилася раніше терміну?

Про це розповідає Ірина Кондратова, керівниця Харківського регіонального перинатального центру, к.м.н., доцент кафедри педіатрії № 1 та неонатології ХНМУ, магістр державного управління.

«Щороку на планеті близько 15 мільйонів дітей народжуються раніше терміну, тобто в середньому це кожна десята дитина. Понад мільйон з цих дітей помирають невдовзі після народження, а багато хто страждає від різних хронічних захворювань, має труднощі в навчанні або неврологічні дефіцити. Саме якість надання невідкладної допомоги цим малюкам ще при народженні в пологовому залі і в перші дні життя, якість виходжування та реабілітації визначають подальшу якість життя і дитини, і сім'ї в цілому», – розказала лікарка.

За словами експертки, у порівнянні з доношеними дітьми недоношені немовлята мають вищий ризик виникнення ускладнень. Що раніше народжується дитина, то менш розвинені її органи, то вищий ризик подальших ускладнень і то більш ювелірного виходжування вона потребує.

«Перша проблема, що виявляється відразу після народження, пов'язана з незрілими легенями і дефіцитом унікальної речовини під назвою сурфактант. Сурфактант допомагає підтримувати легені дитини у розкритому, наповненому повітрям стані. Коли у дітей є недостатність сурфактанту, їм необхідні замісна терапія цим препаратом і штучна вентиляція легень. Спеціальний апарат дихає за дитину, доки легені не зможуть це робити самі. Тривалість цього процесу залежить від терміну, коли народився малюк, але завжди є дуже індивідуальною», – пояснила Ірина Кондратова.

За словами неонатолога, це дуже високотехнологічний і ресурсно витратний процес.

«Малюки з масою тіла при народженні менш як 1500 грамів не вміють регулювати температуру тіла, тому їх тривале виходжування проводиться у спеціальних закритих інкубаторах. У зв'язку з незрілістю кишківника «поспішайки» кілька тижнів отримують цілодобове внутрішньовенне харчування спеціальними сумішами амінокислот, вітамінів, жирів. Найдовше у малюків, які народилися раніше терміну, дозрівають очі й слуховий аналізатор, тому і в стаціонарах, і потім після виписки додому проводиться регулярний скринінг зору і слуху», – розповіла експертка.

За словами Ірини Кондратової, критеріями виписки таких немовлят є задовільний стан, ритмічне дихання, вага понад 2000 грамів, вміння з'їдати з ріжка або грудей необхідну кількість грудного молока або його замінника і стабільна щоденна прибавка в масі.

Після виписки з відділень інтенсивної терапії та постінтенсивного виходжування за недоношеними дітками має бути нагляд у катамнестичних кабінетах при перинатальних центрах, малята мають отримувати соціальну «Послугу раннього втручання» для своєчасного виявлення порушень розвитку і реабілітації. Будучи дуже вразливими до вірусних інфекцій, грипу, кашлюку, пневмококової та інших бактеріальних інфекцій, «поспішайки» мають обов'язково вакцинуватися відповідно до свого хронологічного віку і за індивідуальними планами вакцинації.

Читайте також: На оздоровчу кампанію дітей в Рівненській області передбачили 8 мільйонів гривень

Коментар
20/01/2025 Понеділок
20.01.2025
19.01.2025
18.01.2025